2222 44440 info@grandvital.cz

Správně zvolené krmivo má přímý a zásadní vliv na kvalitu a délku života psa

Málokdo si uvědomuje, že s pořízením krásného chlupatého štěňátka, na sebe přebírá plnou zodpovědnost za jeho život. Jedno z nejvýznamnějších rozhodnutí, které uděláte jménem psa je výběr jeho stravy. Pokud štěněti poskytnete od začátku jeho života to nejlepší dostupné krmivo, zásadním způsobem tím ovlivníte jeho správný růst a vývoj ve zdravého dospělého psa, který s vámi prožije radostný a dlouhý život. Správně zvolené krmivo má přímý a zásadní vliv na kvalitu a délku života psa.
Z tohoto důvodu je užitečné porozumět základům výživy psů. Základní živiny lze rozdělit na proteiny, tuky, sacharidy, minerální látky, vitamíny a vodu.

Základní složky výživy psů

Proteiny, česky bílkoviny, jsou základní stavební složky buněk organizmů, významné v látkové přeměně, v rozmnožování a ve výživě. Jsou nezbytné pro zdravý vývoj svalových a dalších tkání a jsou také důležitým zdrojem energie.Proteiny jsou tvořeny aminokyselinami. Známe 22 esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytné pro život. Pes si dokáže 12 esenciálních aminokyselin vyrobit v těle sám, ostatní musí dostat zvnějšku, tedy v krmení. Masožravci nejlépe tráví proteiny živočišného původu. Čím kvalitnější je zdroj živočišných proteinů, tím lepší výživu pes dostává.

Tuky jsou ze všech živin nejvydatnějším zdrojem energie. Skládají se z mastných kyselin. Pes přednostně vytváří energii z tuků. Přebytek mastných kyselin je ukládán k pozdější spotřebě v podobě tuku. Tuky jsou ukládány jako dlouhodobé zásoby pro budoucí použití. Dodávají krmivům chuť a ovlivňují jejich vnitřní složení. Mastné kyseliny Omega 3 a 6 působí protizánětlivě, přispívají ke zdravému stavu kůže a srsti. Přinášejí úlevu od svědění a škrábání. Nedostatek mastných kyselin má za následek suchou kůži, matnou srst a vypadávání chlupů. Tuky jsou úložištěm v tucích rozpustných vitamínů A, D, E a K.

Sacharidy (z lat. saccharum = cukr). Hlavní úlohou sacharidů je dodávat dostatek energie pro zdravý život psa. Sacharidy jsou při trávení přeměněny na krevní cukr glukózu, ta je krevním řečištěm rozváděna ke všem buňkám, které ji potřebují ke své výživě. Sacharidy jsou uloženy v malých množstvích ve svalech vašeho psa. Ty uvolní okamžitou energii v případech náhlé potřeby rychlého pohybu a výbušné aktivity psa. Sacharidy, obsahující vlákninu, jsou důležité pro dobré trávení a správnou činnost trávicího ústrojí.

Minerální látky jsou nezbytné pro bezchybný přenos nervových vzruchů, pro svalovou činnost, pro zdravý růst kostí a chrupavek, pro regulaci krevního oběhu, pro údržbu vodního režimu, elektrolytické rovnováhy a velké řady dalších funkcí.

Vitamíny jsou biologicky účinné látky, nezbytné pro život, které si organizmus sám nevytváří a je nutné je získávat z vnějších zdrojů, hlavně z potravy. Dělí se na dvě hlavní skupiny, rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích.
Ve vodě rozpustné vitamíny jsou vstřebávány v tenkém střevě. Přebytek vitamínů je vyloučen z těla močením. Tyto vitamíny organizmus neumí skladovat, takže musí být psovi dodávány v potřebných denních krmných dávkách.
Vitamíny rozpustné v tucích se nevyplavují močí. Organizmus psa si dokáže případný nadbytek těchto vitamínů uložit v játrech pro budoucí výrobu potřebných látek.

Voda je často opomíjenou velmi důležitou složkou výživy psa. Voda reguluje tělesnou teplotu psa, udržuje správný vodní režim v těle, napomáhá zvlhčování chrupavek, oční sliznice, nosní sliznice a má mnoho dalších funkcí. Zajistěte psovi neomezený přístup ke kvalitní pitné vodě a budete mít zdravého a čilého psa.

Chcete mít psa pro radost, anebo pro starost?

Kvalitní výživa psa má zásadní vliv na jeho zdraví, vitalitu a délku života. V současné době jsou nejrozšířenější granule pro psy. Jejich kvalita a cena se liší podle kvality použitých surovin. Nejdražší surovinou jsou proteiny živočišného původu z kvalitních zdrojů. Nejlepší suroviny jsou používány v granulích super prémiových krmiv. Absolutní špičku mezi granulemi pro psy představují ultra prémiová holistická krmiva. To je to nejlepší, co dnes můžete svému psovi dát.

Na kvalitě krmiva se nevyplácí šetřit! Každá dnešní úspora se zítra projeví ve výživových potížích s více či méně trvalými následky na kvalitu života vašeho psa. Náklady na veterinární péči jsou vysoké. Následné náklady na veterinární diety, léky, speciální podpůrné vitamíny a látky vám mohou velmi silně narušit rozpočet. A to nemluvím o utrpení psa a emočním strádání členů rodiny při nemocech a potížích, způsobených „úsporami“ při výživě psa.

Rozhodnutí je na vás.

Chcete mít psa pro radost, anebo pro starost? Navštivte náš e-shop.